ال کارنیتین چیست
مکان شما : صفحه اصلی / آرشیو تخصصی
ال کارنیتین چیست

 

(سامان خالصی-کارشناس ارشد تغذیه)

کارنیتین یا ال-کارنیتین توسط اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و موجب آزاد سازی انرژی از یاخته‌هایچربی می‌شود. این ماده موجب انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندریمی‌شود.

ال کارنیتین در بدن از ترکیب دو اسیدآمینه لیزین و متیونین ساخته می شود. سلول‌های بدن برای سنتز کارنیتین به ویتامین‌های C, B6 و B3 (نیاسین) نیاز دارند. اما می توان آن را از منابع غذایی حیوانی مانند گوشت قرمز، لبنیات و آواکادو نیز دریافت کرد. غذاهای گیاهی منبع خوبی برای این ماده نمیباشند.

وظیفه اصلی کارنیتین در بدن کمک به سوخت و ساز وتبدیل غذا به انرژی می باشد. کارنیتین این عمل را از طریق انتقال اسیدهای چرب بلند زنجیره به داخل میتوکندری‌ها جهت بتااکسیداسیون آن‌ها انجام می دهد. از طرف دیگر مصرف چربی‌ها به عنوان منبع انرژی موجب صرفه جویی در مصرف گلیگوژن عضلات گردیده و با حفظ ذخایر گلیکوژن به تأخیر در بروز خستگی ورزش کار می انجامد. میتوکندری را می‌توان موتورخانه یاخته‌های بدن دانست. در واقع انرژی مورد نیاز بدن در این بخش از یاخته‌ها تولید می‌شود.

برخی از شواهد نشان می‌دهد که میزان نیاز به ال-کارنیتین در دوران کودکی و همچنین در زمان‌های خاصی مانند بارداری و شیردهی که میزان نیاز بدن به انرژی افزایش می‌یابد کمی بالا می‌رود که این افزایش نیاز موجب به افزایش تولید این ماده غذایی از سوی بدن می‌شود.

همچنین به‌نظر می‌رسد که وجود ال-کارنیتین برای بهبود کارکرد قلبنیاز است. برای نمونه یک پژوهش نشان داده است میزان کارکرد نابهنجار و تپش غیرعادی قلب بعد از ۴۵ هفته مصرف ۴ گرم ال-کارنیتین در روز در بیماران دیابتیکه علاوه بر فشار خون بالا از ناراحتی‌های قلبی و رگی رنج می‌بردند به میزان زیادی کاهش یافته و بهبود پیدا نموده است.

همچنین پژوهش دیگر نشان داده است که مصرف روزانه ال-کارنیتین در ورزشکاران می‌تواند حتی تا ۲۵٪ میزان توانایی و ظرفیت فعالیت بدنی را بالا ببرد. همچنین پژوهش نشان داده است افرادی که از مکمل‌های ال-کارنیتین استفاده می‌نمایند بعد از انجام فعالیت‌های بدنی به میزان کمتری دچار خستگی و کوفتگی می‌شوند. این بررسی همچنان نشان داد که مصرف ال-کارنیتین دو ساعت پیش و پس از دویدن به مسافت ۲۰ کیلومتر موجب بروز خستگی کمتر و بازیابی سریعتر قوای بدنی گردد.

کارنیتین برای اولین بار در سال ۱۹۰۵ از طریق گوشت استخراج شد. عمده کارنیتین در عضله ذخیره می شود. به گونه ای که میزان ان در عضله حدود ۵۰ تا ۲۰۰ برابر بیشتر از کارنیتین موجود در پلاسمای خون می باشد. بهترین منبع تأمین کارنیتین از طریق رژیم غذائی گوشت و محصولات لبنی می باشد.

مقدار متوسط دفع کارنیتین از طریق بدن به صورت روزانه حدود ۶۰ میلی گرم است که عمدتاً از راه ادرار و صفرا این کار صورت می گیرد در صورتی که فرد در رژیم غذائی اش از گوشت و محصولات لبنی استفاده نکد این میزان دفع تا کمتر از ۲۰ میلی گرم در روز کاهش می یابد. برخی شواهد دال بر این است که کولین Choline دارای ساختار شیمیائی مشابه با کارنتین می باشد و به نظر می رسد به حفظ کارنیتین در بدن کمک می کند.

هنوز بر سر مکمل کردن کارنتین به عنوان یک اکسید کننده چربی بحث و جدل وجود دارد. اما این ماده غذائی دارای خواصی است که کمتر شناخته شده اند. اینها خواصی هستند که باعث افزایش بازدهی تمرین می گردند.

 

همچنین بررسی‌ها نشان داده است که مصرف ۱۰۰ میلی گرم ال-کارنیتین به ازای هر کیلو وزن افراد و کودکان تالاسمی ماژوربه مدت ۳ ماه موجب کاهش نیاز بدن این افراد به پالایش خون شود.

موارد مصرف دارویی

کمبود کارنیتین در برنامه‌های بدنسازی (تقویت عضلانی ) جلوگیری از کرامپ عضلانی در همودیالیز و کمک به بهبود عملکرد قلب.

میزان مصرف: برای فرد ۵۰ کیلویی ۱ تا ۳ گرم همراه غذا به صورت قرص و شربت هم وجود دارد. مصرف ایزومر D کارنیتین بسیار محدود و فقط تحت نظز پزشک است.

 

اثرات جانبی مصرف کارنیتین

مصرف زیاد آن موجب شادی و سرخوشی نسبتا کمی می شود که می تواند گهگاهی برای پیشرفت وضعیت ذهن و فکر ما مفید باشد. از دیگر اثرات جانبی کارنیتین باید گفت، اگراین ماده بیش از ۳۰۰۰ میلی گرم در روز مصرف شود، ممکن است بدن فرد، بوی ماهی بگیرد. حالت تهوع، اسهال، استفراغ و سردرد نیز در برخی افراد دیده شده است.

عرضه کنندگان این مکمل معتقدند مصرف مکمل کارنی تین موجب افزایش ذخایر این ماده درعضلات گردیده و در نتیجه انتقال اسیدهای چرب از غشای میتوکندری با سهولت بیش تری انجام شده و اکسیداسیون چربی ها با کفایت بیش تری انجام می شود. بر این اساس، مصرف مکمل کارنی تین را عاملی جهت افزایش کاتابولیسم چربی ها و در نتیجه کاهش وزن و افزایش توان فعایت های هوازی معرفی می نمایند.

مصرف مکمل این ماده پس از گزارش رسانه ها مبنی بر آن که قهرمانی تیم ملی فوتبال ایتالیا در جام جهانی 1982 با مصرف مکمل کارنی تین مرتبط بوده است، افزایش چشم گیری داشت.

ال کارنیتین دوست قلب می باشد، به طوری که سال های متمادی برای درمان بیماری های قلبی استفاده می شده است. علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که این ماده می تواند بازده و عمکرد قلب را با استفاده از تحریک تدارک انرژی برای قلب و پیشرفت همه کارهای آن افزایش دهد. مکمل کارنیتین سبب کاهش تری گلسیرید در افراد با تری گلسیرید بالا می شود.

بسیاری از بدنسازان از این مکمل به دلایل زیر استفاده می کنند:

1) موجب پیشرفت رشد عضله و ماهیچه می شود.

2) انرزی را افزایش می دهد.

3) به سوزاندن چربی کمک می کند.

4) به پیشگیری از خستگی عضله کمک می کند.

به نظر می رسد که کارنیتین مکمل امنی باشد ولی به شرط آن که توصیه های کارخانه های سازنده آن مبنی بر دقت در مقدار مصرف را رعایت نمایید. به طوری که دریافت روزانه آن بیش از 4 گرم در روز نباشد.

از اثرات جانبی مصرف کارنیتین باید گفت: مصرف زیاد آن موجب شادی و سرخوشی نسبتا کمی می شود که می تواند گهگاهی برای پیشرفت وضعیت ذهن و فکر ما مفید باشد. از دیگر اثرات جانبی کارنیتین باید گفت، اگراین ماده بیش از 3000 میلی گرم در روز مصرف شود، ممکن است بدن فرد، بوی ماهی بگیرد. حالت تهوع، اسهال، استفراغو سردردنیز در برخی افراد دیده شده است.

اگرچه برخی مطالعات نشان گر آن است که با مصرف روزانه  6- 1 گرم از این ماده سطح پلاسمایی آن افزایش می یابد، لیکن براساس برخی مطالعات انجام شده مصرف مکمل کارنی تین با افزایش ذخایر درونی این ماده همراه نبوده است. بنابراین در خصوص این مکمل مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

مطالب گفته شده درباره کارنیتین مربوط به نوع L آن می باشد. نوع D آن فقط تحت نظر پزشک تجویز می شود، زیرا مصرف آن اثرات جانبی زیادی دارد.

تخلیه بافتی کارنیتین در بزرگسالانی که همودیالیز می شوند، افراد با بیماری کبدی و در شیرخواران نارس گزارش شده است.

(برگرفته از سایت های Wikipedia, aftabir, tebian)


ارسال شده در سه شنبه 30 آبان 1396 ساعت 06:33:54 - مشاهده (33023)
نظرات کاربران
 • 1
  مقاله بسيار مفيدي بود- فقط اي كاش در مورد مضرات احتمالي آن بيشتر توضيح داده ميشد
 • 2
  بسیار عالی ازت ممنون
 • 3
  با تشکر فراوان بسیار سودمند بود.
 • 4
  خیلی خوب سپاسگزارم
 • 5
  ایا این دارو برای جلوگیری از اختلالات جنین ماثر است
 • 6
  خوب بود ولي اگر از طرف مصرف دارويي نگاه كنيم براي نازايي و افزايش activ بودن اسپرم مردانه نيز استفاده ميشود
 • 7
  خوب بود استفاده کردم منابع را هم اعلام می کردید بهتر بود متشکرم
 • 8
  ایا مصرف کارنتین ایرانی بهتر است یا خارجی؟
 • 9
  آیا این دارو برای نازایی استفاده می شود؟
 • 10
  خیلی ممنون.مفید و آموزنده..در مورد مضرات بیشتر اطلاع میدادید بهتر بود
 • 11
  خیلی عالی بود ممنون
 • 12
  متشکرم
 • 13
  مقاله آموزنده وخوبی بود لطفادرمورد نحوه مصرف وبخصوص زمان مصرف آن برای
  افرادمسن بیشتر توضیح دهید. برای افرادبالای 60 سال. متشکرم
 • 14
  عالی بود. من یه دوره 1 ماه به تجویز دکت تغذیه واسه بالا بردن متابولیسم بدنم خوردم. خواستم بدونم میتونم دوباره شروع کنم ؟
 • 15
  خیلی عالی بود فقط کاش مصرف آن به صورت قرص در روز چه میزان و چه موقع گفته میشود
 • 16
  doostan agar meghdar doze an betore motevaset 2000mg yani 2adad ghorse 1000mg dar rooz masraf shavad normal va khoob hast va lazem be zekr ast agar l-carnitino ba ghorse co-Q10 masraf konid mokamele besyar aaliee khahad bood ke dar daroo khaneha mojoodast.
 • 17
  سلام. خیلی ممنونم مطالبتون رو خوندم . دکتر تغذیه من دیروز به من گفت اگه تونستی پیدا کنی خیلی عالیه راستش منظورش رو نفهمیدم. ولی از دیروز هر داروخونه ای تقریبا توی مرزداران رو گشتم پیدا نکردم ایرانیشو دارند اگه شما داروخونه ای رو سراغ دارید که خارجی و کپسولشو دارند به ایمیلم اطلاع بدید سپاسگزارتون میشم. ممنونم
 • 18
  baraye lagari ham moaser hast
 • 19
  خوب بود
 • 20
  من 35 سالمه 18 ساله ورزش می کنم و هر وقت ورزشم تمام می شد بعد یک ساعت خستگی زیادی سراغم می آمد اما از وقتی که ال کارنتین یک ساعت و نیم قبل از ورزشم استفاده می کنم قرص ایرانی نزدیک به 3 ساعت ورزش میکنم ولی اصلا احساس ناراحتی نمی کنم البته به تجویز پزشکم .عالیه عالی
درج نظر شما
نظر شما