میوه های موثر در درمان دیابت
مکان شما : صفحه اصلی / تازه ها
میوه های موثر در درمان دیابت

مهسا حسین پور - کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

دیابت (Diabetes mellitus) یک اختلال مزمن متابولیک یا سوخت و سازی در بدن است که سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل قندها کاهش می‌یابد. از این‌رو میزان قند خون افزایش می‌یابد. دیابت یک بیماری است که در آن بدن یا دچار کمبود انسولین است یا انسولین تولیدی را به درستی مصرف نمی‌کند. انسولین یک هورمون است که برای تبدیل قند و نشاسته و کربوهیدرات به انرژی مورد نیاز در سلول‌های بدن ضروری و مورد نیاز است. عوامل ژنتیکی و چاقی و کم‌ تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد به دیابت دارند.اگر علائم دیابت در سنین جوانی یا کودکی ظاهر شود، آن را بیماری دیابت جوانان (نوع۱) و اگر در سنین بالاتر بروز نماید، آن را بیماری دیابت بزرگسالان (نوع ۲) می نامند. علائم بالینی شايع DMدیابت عبارتند از: پلى‌اوري، پلى‌ديپسي، کاهش وزن، خستگي، ضعف، تيرگى ديد، عفونت‌هاى سطحى مکرر و ترميم ضعيف زخم است.

 

میوه های مفید در درمان دیابت :

سیب :
سیب برای بیماران دیابتی بسیار مفید می باشد. به این دلیل که از به وجود آمدن عوامل به وجودآورنده  سندرم متابولیک جلوگیری میکند که این علائم 24 ساعت پس از مصرف سیب خودشان را نشان می دهند. همچنین باعث کاهش حالت التهاب در بیماران دیابتی میشود.
انگور :

انگور خاصیت گرم دارد، چاق کننده، صاف کننده خون  می باشد. یک لیوان انگور سبز یا قرمز بدون هسته حاوی ۱۱۰ کالری انرژی، یک گرم پروتئین، ۲۹گرم کربوهیدرات و یک گرم فیبر می باشد. انگور خواص آنتی اکسیدانی دارد که یک رژیم غذایی شامل انگور می تواند از فاکتورهای خطرزا مانند سندروم متابولیک که باعث بروز دیابت نوع دوم می شود پیشگیری کند. افرادی که به طور منظم مقادیری انگور مصرف کردند موفق شدند که سطح قند خون خود را در مقایسه با افرادی که آجیل مصرف کردند، حفظ کنند.

 توت فرنگی:

یکی از بهترین میوه ها برای افراد دیابتی توت فرنگی می باشد. زیرا سرشار از آنتی اکسیدان، ویتامین، فیبراست و میزان کربوهیدرات آن نیز پایین می باشد.

 

گیلاس :  

نام علمی گیلاس (Prunus avium) و از خانواده ی (Rosaceae) می باشد.مواد شیمیایی موجود در آن از گروه آنتی سیانین ها می باشد و  غنی ازکوئرستینQuercetin" "- یک انتی هیستامین طبیعی می باشد. این مواد به طور طبیعی در گیلاس به وجود می آیند  و رنگ قرمزی به گیلاس میدهند و اثر انسولین مقاوم "Insulin Resistance " را کاهش می دهد. و همین طور موجب افزایش ۵۰ ٪ تولید انسولینمی شود. در بعضی موارد تولید انسولین را  به ۲ برابر حد طبیعی خود می رساند. گیلاس علاوه بر داشتن میزان کربوهیدرات پایین، از سطح گلوکز پایینی نیز برخورداربوده و دارای شاخص گلیسمی پایینی نسبت به دیگر میوه ها می باشد. 12 عدد گیلاس، ۵۹ کالری انرژی و ۱۴ گرم کربوهیدرات دارد.

هلو :

این میوه حاوی ویتامین های A و C، پتاسیم و فیبر است و برای افراد دیابتی مفید می باشد.

 

گلابی :

گلابی حاوی پتاسیم و فیبرمی باشد و می تواند در رژیم غذایی افراد دیابتی قرار بگیرد.

 

شلیل :

شلیل بسیار کم کالری می باشد و از آنجایی که فیبر بسیار بالایی دارد موجب کاهش سرعت جذب برخی مواد مغذی به ویژه قندها می شود و در عین حال میزان حساسیت به انسولین را نیز افزایش می دهد.  درنتیجه مصرف آن می تواند در کنترل قند خون موثر باشد.

 

شاه توت و توت سفید :

این دو میوه حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان قوی نظیر آنتوسیانین، پلی فنل ، فلاونوئیدها ، resveratrol می باشند و با توجه به وجود قند طبیعی فروکتوز در این میوه  برای افراد دیابتی نیز مفید  می بااشد. این میوه محافظت کنندۀ دید چشم و مویرگهای خونی است در نتیجه می تواند عوارض چشمی و عروقی بیماری دیابت را کاهش دهد.

 

گریپ فروت :
گریپ فروت میوه ای شبیه به پرتقال  و متعلق به خانواده مرکبات است. طعم گریپ فروت ترش و تلخ است  و باعث کاهش قند خون میشود و در ترکیبات آن هیچ نوع ماده ای یافت نمیشود که مانع تولید انسولین در خون بشود البته مصرف زیاد این میوه هم توصیه نمی شود. این میوه برای افراد دیابتی نیز بسیار مفید است و قند خون را کاهش می دهد.  
پرتقال :
پرتقال به دلیل داشتن فیبر و سرشار بودن از ویتامین
c به کنترل قند خون کمک زیادی میکند.  در واقع پرتقال در کنار یک رژیم  کم چرب باعث کاهش وزن و در نتیجه کنترل بهتر قند خون بشود.

 

موز :
موز باعث افزایش قند خون نمیشود و به بیماران دیابتی کمک میکند که وزن کاهش یابد. موز غنی از  پتاسیم  بوده و باعث کاهش سدیم در بدن می شود.

 


لیموترش :

لیموترش غنی از ویتامین بوده و حاوی 3 گرم قند می باشد و در کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو نقش دارد.   

 

 


ارسال شده در سه شنبه 30 آبان 1396 ساعت 06:34:41 - مشاهده (19830)
نظرات کاربران
  • 1
    Its wonderfulllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
  • 2
    سلام باتوجه به اینکه در تمام کتابهای دیابت حتی کراوس انگور وموز مجاز نیست لطفا منبع مقاله رامعرفی فرمایید.احسان کارشناس تغذیه
درج نظر شما
نظر شما